Czechitas: Power BI 1

Nadšená z Datové analýzy, o které jsem psala předchozí článek, jsem se přihlásila na navazující workshop Czechitas zabývající se Power BI. A abych byla úplně přesná, na jeho první část. Protože na něj pak navazuje ještě jedno, pokročilejší, školení. Pokud uvažujete nad tím, zda je tento kurz pro vás vhodný a co od něj můžete očekávat, snad vám tento text pomůže s rozhodnutím.

Obsah workshopu a nástroje

Workshop byl naplánován na 8h, s malými pauzami a hodinovou přestávkou na oběd. Konal se online formou přes Zoom. Těch cca 6 a půl hodiny čistého času pak bylo naplněných teorií i praktickými ukázkami a samostatnou prací. Úvod byl věnován vysvětlení, co jsou data a informace a proč je důležitá jejich vizualizace. A od tohoto už byl jen krůček ke způsobu zobrazování dat. Jak vyplývá z názvu kurzu, jak nástroj byl zvolen Power BI od Microsoftu. Ještě před samotným kurzem jsme dostaly mailem informace, kde si tento program stáhnout a jak jej nainstalovat, abychom mohly pracovat v jeho Desktop verzi.

V popisu workshopu nebylo explicitně napsáno, že jeho obsahem bude i nástroj Power Query. Proto jsem si původně myslela, že se budeme věnovat právě „jen“ vizualizaci. Byla jsem pak nadšená, že ještě před samotným zobrazování dat jsme se zabývaly jejich získáváním a trasformací. PowerQuery jsem se naučila používat jako samouk pro jednodušší zpracování dat v Excelu. A toto školení mi rozšířilo jak základní znalosti, protože jsme procházely pásy karet a jednotlivé příkazy, ale také jsem se dozvěděla o vychytávkách, které ulehčují práci s tímto doplňkem.

Na tuto teoretickou část navazovala pak první praktická, kdy jsme si zkoušely získané znalosti na zadaných příkladech. Organizačně to bylo velmi dobře zvládnuté. Protože nás v kurzu bylo celkem 50, pro tyto úkoly jsme byly rozděleny do menších skupin v samostatných místnostech a tam jsme se mohly lektorek doptávat, pokud jsme měly s nějakou úlohou problém.

Následovala krátká část týkající se tvorbě modelů v BI a relacím mezi tabulkami. Musím říct, že bylo fajn mít základ z kurzu Datové analýzy. Ne, že by to bez něj nešlo, ale tentokrát jsme nešli tolik do teorie a nebavily se o kardinalitách. Což ale přispívá k porozumění. Tato část byla krátká, protože jsme se hned vzápětí pustily do vizualizace samotné, která zabrala druhou polovinu workshopu.

Procházely jsme prostředí Power BI a zkoušely, zase ve skupinách, vytvářet grafy dle zadání. Co oceňuji, že tato praktická část byla, sice v menší míře, doplněná opět teorií. A ta se zabývala tím, jak vybírat vhodné typy grafů, podle toho, jaké informace chceme zobrazit. Zmíněna byla i tvarová psychologie (gestaltismus), což byl pro mě úplně nový pojem. Článek o 7 principech najdete tady a obsáhlý vědecký článek na toto téma pak třeba zde. Na závěr jsme si pak měly vyzkoušet tvorbu vlastní vizualizace ze zadaných dat.

Kurz bych doporučila každé z vás, kterou zajímá Power Query, samozřejmě Power BI a základy vizualizace. Samostatné školení týkající se transformace dat jsem, alespoň dle názvu, v nabídce Czechitas nenašla. A přitom si myslím, že je to velmi užitečný doplněk, který pomůže i v běžné práci s Excelem.

Napsat komentář