Czechitas: Úvod do datové analýzy

Czechitas znám a sleduji několik let a jejich vizi – pomáhat ženám a dětem poznávat svět informačních technologií – považuji za jedinečnou a skvělou. O zakladatelce Czechitas Ditě Formánkové (dříve Přikrylové) jsem četla články ve Forbes, protože patřila mezi českých 30 pod 30 v roce 2016 a loni byla zařazena mezi nejvlivnější ženy Česka.

Na kurz Czechitas jsem se pak v minulosti snažila přihlásit, ale zájem byl tak velký, že po otevření registrace byl během několika hodin plný. Poprvé jsem uspěla na jaře 2019, kdy jsem se zúčastnila kurzu DataGirls v Ostravě. A bylo to pro mě zklamání. Možná má očekávání byla vysoká, možná se jen sešlo více maličkostí dohromady. Každopádně z kurzu jsem odcházela s pocitem, že to byl zmařený čas.

Na sklonku roku 2020 jsem ale Czechitas přesto doporučila kolegyni, která se zajímá o programování a chtěla se vzdělávat. A když už jsem jí posílala odkaz na stránky a kurzy, nedalo mi to a vyhledala jsem si témata, která by zajímaly mě. A dobře jsem udělala. Po včerejším kurzu o datové analýze jsem totiž z Czechitas opět nadšená.

Kde a jak se přihlásit na kurz?

Na stránkách Czechitas si v kalendáři nejdříve vyberete událost, o kterou máte zájem a přihlásíte se na ni. Pokud si nejste jisté, která událost by pro vás byla ta vhodná, koukněte na tento článek na bloguPozor – přihlášení ještě automaticky neznamená, že se události zúčastníte. Na základě informací o své motivaci a současné životní situaci (student, zaměstnanec v IT, mateřská dovolená…), obdržíte za několik dní až týdnů potvrzení o ne/přijetí.

Teprve následně obdržíte e-mailem pokyny k platbě. Několik dní před konáním kurzu pak získáte další informace – připomenutí kdy se kurz koná, jakou formou, které programy je nutné si předem stáhnout, na koho se obrátit v případě potíží etc. Tuto „přípravu“ před samotným kurzem hodnotím velmi kladně. Večer před konáním akce jsem si nainstalovala potřebný software, podívala se, kde jsou uložené materiály (např. prezentace, nápověda ke znakům na klávesnici, ale i pokyny k instalaci programů či spuštění Zoomu) a věděla jsem, že v 9:30 budu připravená na značkách.

Software, který jsme potřebovaly pro tento kurz datové analýzy:

  • Microsoft Power BI Desktop;
  • Azure Data Studio.

A jak tedy takový kurz probíhá a co od něj můžete čekat?

Protože se jednalo o on-line verzi kurzu, probíhal přes Zoom. Naplánován byl mezi 9:30 a 17:30 s hodinovou pauzou na oběd a menšími přestávkami zhruba po každé hodině a půl. Před půl desátou jsem se tedy přihlásila a čekala na oficiální zahájení. To proběhlo na čas, víceméně všechny účastnice již byly přihlášené a tak jsme bez zdržování přešli společně s lektory k programu. Nejdříve se nám „workshopistka“ Markéta Pátková a lektoři Lenka Kmeťová a Miloš Minařík představili a sdělili organizační pokyny a informace jak bude den probíhat.

Po technické stránce se mi líbilo, že pro komunikaci v rámci školení sloužil především chat, na který bylo možno psát dotazy, na které lektoři okamžitě odpovídali. Mikrofony na „mute“ tak nebyly vůbec překážkou, naopak pomáhaly tomu, že kurz souvisle probíhal a nikdo nikoho nerušil. Stejně tak použití Reactions pro rychlé zjištění toho, jestli se chytáme nebo jsme se ztratily, bylo perfektní. Prezentace byla po celou dobu navíc nahrávána, takže nebylo potřeba si dělat poznámky, protože s námi byla následně sdílena.

Jak napovídá název kurzu, jednalo se o představení základů týkajících se datové analýzy. Stránky Czechitas popisují agendu takto:

  • Data obecně, jak o nich přemýšlet a základy modelování;
  • Zpracování a čištění dat (SQL) a jejich vizualizace (PowerBI).

Dopoledne jsme se věnovaly první části, která se týkala:

  • analytického myšlení,
  • dat – kde je získat, jak s nimi pracovat,
  • náplně práce datového analytika a
  • datových modelů a modelování.

Pro modelování jsme používaly LucidChart, ale nebyl nezbytný. Stejně tak si mohl člověk kreslit modely tužkou na papír. Důležité bylo pochopení jak přemýšlet o vazbách mezi entitami a jejich atributy. Úvod do datové analýzy zabral cca 1,5 hodiny a stejně tak i následné modelování.

Po obědové pauze jsme pak pokračovaly v praktické části a věnovaly se SQL příkazům v Azure Data Studiu. Součástí bylo procvičování příkazů na příkladech (dotazy i spojování tabulek) a na závěr jsme dostaly několik dalších úloh na samostatné zpracování. Této části jsme se věnovaly cca 3 hodiny, byla tedy tou nejvydatnější. V poslední části, ta trvala cca hodinku, jsme pak pracovaly s Power BI a zkoušely data vizualizovat.

Pro mě byl kurz přínosný a předčil má očekávání. Nepočítala jsem s tím, že po jeho skončení budu expertem na data, to ani nebylo cílem. Dal mi ale ucelený přehled o tom, co se pod pojmem „datová analýza“ zhruba skrývá a s jakými nástroji je možné pracovat. Líbil se mi vyvážený poměr mezi teorií a praxí, řekla bych tak 30:70. Praktická část tedy převažovala, ale byla doplněná alespoň o základní znalosti teorie.

Napsat komentář